Ostatnio dodane:

„Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928-1946″

 

W dniu 15. marca 2018 r. osiemnastoosobowa grupa uczniów naszej szkoły wraz z p. Moniką Lipską-Zientarą, p. Elżbietą Jurkowską, p. Haliną Uss, wzięła udział w wernisażu poświęconym niezłomnej sanitariuszce 5 Wileńskiej Brygady AK „Ince”.

 

Ważnym punktem wystawy zorganizowanej przez p. Sławomira Potockiego w Bibliotece Lekarskiej w Białej Podlaskie było spotkanie z niesamowitym człowiekiem księdzem salezjaninem Jarosławem Wąsowiczem. Ks. Jarosław jest publicystą "Gazety Polskiej Codziennie", duszpasterzem środowiska kibicowskiego, od wielu lat prowadzi wykłady historyczne, jest organizatorem Patriotycznej Pielgrzymki kibiców na Jasną Górę i stałym felietonistą portalu niezalezna.pl. Uczestnikom spotkania ten nietuzinkowy człowiek przedstawił fakty z życia Danuty Siedzikównej, której poświęcił dwa tomy swej książki pt.: „Inka (1928-1946) Pamięć i Tożsamość”. Zgromadzeni z wielkim skupieniem wsłuchiwali się w wspaniałą opowieść o prawdziwie pięknym i świętym życiu młodej, zwyczajnej dziewczyny, która w sposób niezwykły kochała Boga i Ojczyznę. Podczas spotkania nie zabrakło wskazówek jak być patriotą dziś na wzór życia żołnierzy niezłomnych. Ksiądz Jarosław wyraził też swoje pragnienia, nadzieję na przyjście takiego czasu gdy rotmistrz Witold Pilecki, podpułkownik Łukasz Konrad Ciepliński oraz Danuta Siedzikówna będą ogłoszeni błogosławionymi kościoła katolickiego.

 

Przeżycie, przez uczestników wycieczki tak wspaniałego spotkania, nie byłoby możliwe bez postawy ks. Dziekana Prałata Romana Wiszniewskiego, który nie tylko zaprosił nas na tą uroczystość, ale również zorganizował autokar i pokrył wszystkie wydatki związane z naszym wyjazdem. Wyrażamy ogromną wdzięczność ks. proboszczowi za Jego troskę o religijno-patriotyczne wychowanie młodego pokolenia, za Jego radość nami i otwartość serca. Bóg zapłać!

Monika Lipska-Zientara


 

Drukuj PDF

Powrót do góry

Stopka

Zsbiala.org | Strona administrowana przez Grzegorza Karpińskiego

Publikowanie zamieszczonych materiałów bez podania źródła zabronione.

Zespół Szkół w Białej | Biała 30 | 21-300 Radzyń Podlaski

Tel/fax 83 352 83 29

Copyright © 2019

Template by Joomla 2.5 Templates & Zespół Szkół w Białej.